Skip to content

139 Jane StreetBrick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Nov 13, 2000

Property Information

Block869.19
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,466
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,300
29%
Improvement Value:$269,400
71%
Total Assessment$381,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,962+5.4%
2024$9,455+3.6%
2023$9,123+1.3%
2022$9,004+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$249,900
DeedBook 10242, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5716, Page 1