Skip to content

157 Taylor Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1962

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Apr 8, 2010

Property Information

Block869.21
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,265
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
57%
Improvement Value:$106,600
43%
Total Assessment$250,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,541+5.4%
2024$6,207+3.6%
2023$5,989+1.3%
2022$5,912+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 14581, Page 494

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 12165, Page 267

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 5064, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1962