Skip to content

28 Fieldcrest LnBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
May 12, 2022

Property Information

Block869.23
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2689
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,689
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
40%
Improvement Value:$247,600
60%
Total Assessment$412,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,769+5.4%
2024$10,220+3.6%
2023$9,861+1.3%
2022$9,733+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft2,689DeedBook 19060, Page 322Recorded6/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960