Skip to content

32 Fieldcrest LnBrick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 16, 1998

Property Information

Block869.23
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2764
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,764
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
33%
Improvement Value:$253,400
67%
Total Assessment$378,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,626+5.5%
2024$9,123+3.7%
2023$8,794+1.4%
2022$8,676+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5544, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1987