Skip to content

152 Glen Ridge CtBrick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2014

Property Information

Block869.23
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,668
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
50%
Improvement Value:$145,500
50%
Total Assessment$289,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,556+5.4%
2024$7,171+3.6%
2023$6,919+1.3%
2022$6,829+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4944, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1975