Skip to content

7 Edgewood DriveBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$125,500
Last Sale Date
Mar 25, 1992

Property Information

Block869.24
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,400
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
56%
Improvement Value:$132,900
44%
Total Assessment$302,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,635+5.6%
2024$7,233+3.8%
2023$6,970+1.4%
2022$6,877+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 4969, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1960