Skip to content

144 Bonnie LaneBrick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 3, 2009

Property Information

Block869.24
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2252
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,252
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,500
41%
Improvement Value:$206,000
59%
Total Assessment$350,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,148+5.4%
2024$8,682+3.6%
2023$8,377+1.3%
2022$8,268+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 14406, Page 327

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 10693, Page 1888

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 5484, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1987