Skip to content

135 Laurelwood Rd.Brick, NJ 08724

Built 1967

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jun 19, 2023

Property Information

Block869.24
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,522
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
55%
Improvement Value:$138,100
45%
Total Assessment$305,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,963+5.4%
2024$7,557+3.6%
2023$7,292+1.3%
2022$7,197+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft1,522DeedBook 19425, Page 677Recorded7/7/2023

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,522DeedBook 15571, Page 141Recorded7/1/2013

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 12703, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1967