Skip to content

134 Laurelwood RdBrick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$283,750
Last Sale Date
Mar 22, 2012

Property Information

Block869.24
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,052
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
55%
Improvement Value:$137,400
45%
Total Assessment$302,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,893+5.4%
2024$7,490+3.6%
2023$7,227+1.3%
2022$7,134+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$283,750
DeedBook 15163, Page 1755

Property Built

Built

Year Built: 1964