Skip to content

41 Sunnycrest Dr.Brick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block869.24
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2435
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,472
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
43%
Improvement Value:$219,400
57%
Total Assessment$384,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,033+5.4%
2024$9,522+3.6%
2023$9,187+1.3%
2022$9,068+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft2,472DeedBook 18386, Page 1253Recorded3/25/2021

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 10494, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1976