Skip to content

152 Bonnie LaneBrick, NJ 08724

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block869.25
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2153
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,153
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
46%
Improvement Value:$169,100
54%
Total Assessment$313,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,172+5.4%
2024$7,755+3.6%
2023$7,483+1.3%
2022$7,386+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,153DeedBook 16786, Page 1693Recorded6/30/2017

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5492, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1982