Skip to content

48 Ellen Dr.Brick, NJ 08724

Built 1969

Last Sale Price
$398,500
Last Sale Date
Sep 28, 2012

Property Information

Block869.25
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,135
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,600
48%
Improvement Value:$162,300
52%
Total Assessment$311,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,141+5.4%
2024$7,726+3.6%
2023$7,454+1.3%
2022$7,358+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$398,500
DeedBook 15330, Page 443

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 13703, Page 1194

Property Built

Built

Year Built: 1969