Skip to content

47 Ellen Dr.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jan 14, 1997

Property Information

Block869.26
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,073
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,300
47%
Improvement Value:$163,500
53%
Total Assessment$309,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,086+5.4%
2024$7,674+3.6%
2023$7,404+1.3%
2022$7,308+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5439, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1968