Skip to content

44 Walden RdBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$167,900
Last Sale Date
Jul 17, 1997

Property Information

Block869.26
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2256
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,256
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,500
43%
Improvement Value:$196,600
57%
Total Assessment$342,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,929+5.4%
2024$8,474+3.6%
2023$8,176+1.3%
2022$8,070+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$167,900
DeedBook 5491, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1970