Skip to content

48 Tanglewood RdBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
May 17, 2007

Property Information

Block869.27
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,616
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
38%
Improvement Value:$241,900
62%
Total Assessment$391,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,229+5.4%
2024$9,707+3.6%
2023$9,366+1.3%
2022$9,245+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 13647, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1971