Skip to content

27 Fieldcrest LnBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 6, 2024

Property Information

Block869.29
Lot10.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1568
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,568
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,500
49%
Improvement Value:$171,900
51%
Total Assessment$339,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,608+5.5%
2024$8,157+3.8%
2023$7,862+1.4%
2022$7,756+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970