Skip to content

26 Wayside Dr.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Oct 1, 2018

Property Information

Block869.29
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,088
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
54%
Improvement Value:$140,200
46%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,966+5.4%
2024$7,560+3.6%
2023$7,294+17.9%
2022$6,188+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 17264, Page 1421Recorded10/10/2018

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 11865, Page 1737

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 5139, Page 169

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 4823, Page 856

Property Built

Built

Year Built: 1970