Skip to content

153 Glen Ridge Ct.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block869.29
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,717
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
39%
Improvement Value:$221,600
61%
Total Assessment$365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,542+5.4%
2024$9,056+3.6%
2023$8,738+1.3%
2022$8,625+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,717DeedBook 18582, Page 430Recorded7/15/2021

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 10770, Page 729

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5079, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1970