Skip to content

11 Fieldcrest LnBrick, NJ 08724

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
May 8, 2025

Property Information

Block869.29
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,545
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,800
53%
Improvement Value:$149,800
47%
Total Assessment$318,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,315+5.4%
2024$7,892+3.6%
2023$7,615+1.3%
2022$7,516+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft1,545DeedBook 20017, Page 1441Recorded5/20/2025

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,545DeedBook 16484, Page 1735Recorded8/22/2016

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5123, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1970