Skip to content

17 Fieldcrest LnBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 2, 2013

Property Information

Block869.29
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,772
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
54%
Improvement Value:$143,300
46%
Total Assessment$312,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,146+5.4%
2024$7,731+3.6%
2023$7,459+1.3%
2022$7,362+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 15506, Page 650

Property Sale

SaleMulti
$327,025
DeedBook 13869, Page 1067

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 5091, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1970