Skip to content

28 Green Hill Dr.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 2, 2010

Property Information

Block869.30
Lot14.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 11810
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,200
48%
Improvement Value:$158,400
52%
Total Assessment$303,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,924+5.4%
2024$7,520+3.6%
2023$7,256+1.3%
2022$7,162+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 12127, Page 1496

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4746, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1968