Skip to content

26 Green Hill Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block869.30
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 2549
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,549
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,900
44%
Improvement Value:$211,200
56%
Total Assessment$377,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,842+5.4%
2024$9,341+7.9%
2023$8,659+1.3%
2022$8,547+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,549DeedBook 19409, Page 160Recorded6/20/2023

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft2,549DeedBook 18289, Page 1762Recorded1/29/2021

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 48560, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1955