Skip to content

20 Green Hill Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 14, 2010

Property Information

Block869.30
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,591
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,600
30%
Improvement Value:$395,700
70%
Total Assessment$567,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,807+5.4%
2024$14,052+3.6%
2023$13,558+1.3%
2022$13,383+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 14580, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1955