Skip to content

5 Green Hill Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$144,500
Last Sale Date
May 26, 1994

Property Information

Block869.31
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,554
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
50%
Improvement Value:$165,100
50%
Total Assessment$332,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,668+5.4%
2024$8,226+3.6%
2023$7,937+1.3%
2022$7,834+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$144,500
DeedBook 5168, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1960