Skip to content

19 Green Hill Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block869.31
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,401
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,900
59%
Improvement Value:$116,100
41%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,360+5.4%
2024$6,985+3.6%
2023$6,740+5.3%
2022$6,402+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,401DeedBook 19429, Page 1485Recorded7/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960