Skip to content

21 Green Hill Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block869.31
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,004
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
53%
Improvement Value:$145,900
47%
Total Assessment$310,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,864+5.5%
2024$7,451+3.8%
2023$7,181+1.4%
2022$7,084+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960