Skip to content

27 Green Hill Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block869.31
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,100
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
52%
Improvement Value:$150,900
48%
Total Assessment$315,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,245+5.4%
2024$7,825+3.6%
2023$7,550+1.3%
2022$7,452+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft2,100DeedBook 20243, Page 405Recorded12/31/2025

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4997, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1960