Skip to content

13 West Dr.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Date
May 14, 2002

Property Information

Block869.33
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,084
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,800
55%
Improvement Value:$137,800
45%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,950+5.4%
2024$7,545+3.6%
2023$7,280+1.3%
2022$7,186+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965