Skip to content

18 West Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block869.33
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage884
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
68%
Improvement Value:$82,800
32%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,765+5.4%
2024$6,420+3.6%
2023$6,195+1.3%
2022$6,115+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 18011, Page 1972Recorded8/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1955