Skip to content

9 East DrBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Nov 25, 1998

Property Information

Block869.33
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1819
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,800
47%
Improvement Value:$187,900
53%
Total Assessment$354,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,258+5.4%
2024$8,786+3.6%
2023$8,477+1.3%
2022$8,367+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 5642, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1960