Skip to content

119 Laurelwood Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block869.34
Lot15.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,180
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,200
61%
Improvement Value:$106,200
39%
Total Assessment$272,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,110+5.4%
2024$6,747+9.2%
2023$6,181+1.4%
2022$6,098+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,180DeedBook 18711, Page 542Recorded10/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960