Skip to content

127 Laurelwood Rd.Brick, NJ 08724

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2014

Property Information

Block869.34
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class15
Description1SF-P 101330
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,018
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,500
60%
Improvement Value:$110,200
40%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,248+5.4%
2024$6,879+3.6%
2023$6,637+1.3%
2022$6,551+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 11138, Page 1018

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 10120, Page 751

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5091, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1948