Skip to content

34 Edgewood DriveBrick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 13, 2015

Property Information

Block869.34
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G-P 1884
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,884
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,700
43%
Improvement Value:$217,800
57%
Total Assessment$383,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,009+5.4%
2024$9,499+3.6%
2023$9,166+1.3%
2022$9,047+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 16090, Page 1657Recorded5/27/2015

Property Built

Built

Year Built: 1986