Skip to content

10 Edgewood DriveBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 12, 2022

Property Information

Block869.34
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,920
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
46%
Improvement Value:$194,000
54%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,370+5.4%
2024$8,892+3.6%
2023$8,580+1.3%
2022$8,469+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$358,500
DeedBook 15202, Page 1496

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5123, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1993