Skip to content

28 Diane DriveBrick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block869.34
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,728
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
49%
Improvement Value:$170,800
51%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,764+5.4%
2024$8,318+4.4%
2023$7,966+1.3%
2022$7,863+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 15910, Page 465Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5007, Page 985

Property Built

Built

Year Built: 1992