Skip to content

6 Diane DriveBrick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block869.34
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,100
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
46%
Improvement Value:$195,200
54%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,610+7.7%
2024$8,922+6.7%
2023$8,359+1.4%
2022$8,247+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft2,100DeedBook 19612, Page 1411Recorded2/22/2024

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,100DeedBook 18838, Page 531Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 5729, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1986