Skip to content

15 Laurelhurst Dr.Brick, NJ 08724

Built 1963

Last Sale Date
Sep 12, 2002

Property Information

Block869.34
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,178
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,800
53%
Improvement Value:$146,600
47%
Total Assessment$314,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,206+5.4%
2024$7,788+3.6%
2023$7,514+1.3%
2022$7,417+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963