Skip to content

27 Laurelhurst Dr.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$621,000
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block869.34
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,552
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,400
54%
Improvement Value:$142,600
46%
Total Assessment$307,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,013+5.4%
2024$7,604+3.6%
2023$7,337+1.3%
2022$7,242+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$621,000
Sq Ft1,552DeedBook 19859, Page 428Recorded11/26/2024

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5295, Page 90

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5100, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1958