Skip to content

110 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1980

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 5, 2019

Property Information

Block869.35
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1344
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,344
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
50%
Improvement Value:$149,200
50%
Total Assessment$301,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,861+5.4%
2024$7,461+3.6%
2023$7,199-1.8%
2022$7,334+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,344DeedBook 17715, Page 629Recorded12/12/2019

Property Sale

Sale
$141,302
Sq Ft1,344DeedBook 17671, Page 1533Recorded11/7/2019

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 10412, Page 1500

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 5325, Page 22

Property Sale

Sale
$300
DeedBook 5296, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1980