Skip to content

32 Laurelhurst Dr.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Sep 1, 1995

Property Information

Block869.36
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,084
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
62%
Improvement Value:$101,700
38%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,987+5.4%
2024$6,631+3.6%
2023$6,398+1.3%
2022$6,315+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5299, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1958