Skip to content

38 Laurelhurst DrBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
May 15, 2019

Property Information

Block869.36
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,148
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
53%
Improvement Value:$145,000
47%
Total Assessment$311,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,117+5.4%
2024$7,703+3.6%
2023$7,433+1.3%
2022$7,336+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$382,500

From:

To:

Sq Ft2,148DeedBook 17506, Page 492Recorded6/18/2019

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 13422, Page 1743

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5737, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1960