Skip to content

69 Robbins St.Brick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 1, 1999

Property Information

Block869.36
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage3,458
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,500
40%
Improvement Value:$262,800
60%
Total Assessment$435,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,361+5.4%
2024$10,782+3.6%
2023$10,404+1.3%
2022$10,269+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5673, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1966