Skip to content

67 Robbins St.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 7, 2020

Property Information

Block869.36
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,262
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,500
49%
Improvement Value:$178,700
51%
Total Assessment$351,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,166+5.4%
2024$8,699+3.6%
2023$8,394+1.3%
2022$8,285+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,262DeedBook 17973, Page 35Recorded7/20/2020

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 13654, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1965