Skip to content

91 Salem Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$141,450
Last Sale Date
Oct 17, 1997

Property Information

Block869.36
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,724
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,200
54%
Improvement Value:$143,200
46%
Total Assessment$310,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,101+5.4%
2024$7,689+3.6%
2023$7,419+1.3%
2022$7,322+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$141,450
DeedBook 5515, Page 946

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 4817, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1970