Skip to content

16 Laurelhurst Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block869.36
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,060
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,500
51%
Improvement Value:$161,600
49%
Total Assessment$329,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,590+5.4%
2024$8,152+3.6%
2023$7,865+1.3%
2022$7,763+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,060DeedBook 18805, Page 638Recorded12/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960