Skip to content

18 Laurelhurst Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block869.36
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,671
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
52%
Improvement Value:$130,300
48%
Total Assessment$270,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,055+5.4%
2024$6,695+3.6%
2023$6,460+1.3%
2022$6,376+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,671DeedBook 18430, Page 200Recorded4/20/2021

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5426, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1955