Skip to content

93 Forest Rd.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jan 3, 2024

Property Information

Block869.37
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,464
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,700
53%
Improvement Value:$146,000
47%
Total Assessment$313,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,188+5.4%
2024$7,770+3.6%
2023$7,497+1.3%
2022$7,400+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft1,464DeedBook 19603, Page 668Recorded2/9/2024

Property Built

Built

Year Built: 1965