Skip to content

118 Laurelwood Rd.Brick, NJ 08724

Built 2018

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block869.38
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,988
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
38%
Improvement Value:$268,600
62%
Total Assessment$434,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,333+5.4%
2024$10,755+3.6%
2023$10,377+1.3%
2022$10,243+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 17101, Page 343Recorded5/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 16695, Page 546Recorded3/29/2017