Skip to content

110 Laurelwood RdBrick, NJ 08724

Built 1959

Last Sale Price
$339,500
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block869.38
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,519
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
53%
Improvement Value:$146,700
47%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,151+5.4%
2024$7,736+3.6%
2023$7,464+1.3%
2022$7,367+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$339,500

From:

To:

Sq Ft1,519DeedBook 17950, Page 913Recorded7/6/2020

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 5165, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1959