Skip to content

127 Forest Rd.Brick, NJ 08724

Built 1959

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 17, 2017

Property Information

Block869.38
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,876
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,600
52%
Improvement Value:$159,100
48%
Total Assessment$328,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,579+5.4%
2024$8,142+3.6%
2023$7,856+1.3%
2022$7,754+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,876DeedBook 16818, Page 1886Recorded7/31/2017

Property Sale

Sale
$230,199

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 16522, Page 1684Recorded9/27/2016

Property Sale

Sale
$316,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 16462, Page 1158Recorded7/29/2016

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 13139, Page 1461

Property Sale

SaleMulti
$138,200
DeedBook 5657, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1959